Gmina Szaflary wśród grantobiorców Programu Działaj Lokalnie IX

Podsumowano pierwszą edycję ProgramDziałaj Lokalnie na terenie Orawy i Podhala. Podczas gali uhonorowane zostały osoby, które realizowały projekty dofinansowane w ramach programu w ubiegłym roku.

Gala miała miejsce 23 marca 2017 roku w Jabłonce w Restauracji Pasieka. Gospodarze czyli Stowarzyszenie Rozwoju Orawy zaplanowali szereg niespodzianek. Spotkanie uświetniły tańce i śpiewy w wykonaniu lokalnych zespołów: Dziecięcego Zespołu Regionalnego Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, Zespołu Małolipnicanie z Lipnicy Małej oraz Zespołu działającego przy Rodzinie Kolpniga w Lipnicy Małej .

Była to okazja do spotkania wszystkich Dotowanych w konkursie Działaj Lokalnie oraz podsumowania działań zrealizowanych w ramach 11 projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu. Dzięki realizacji programu udało się zorganizować m.in. imprezy sportowe i kulturalne, rajdy rowerowe, zajęcia edukacyjno – animacyjne dla dzieci, pikniki rodzinne czy szkolenia i spotkania z twórcami ludowymi.

Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Pieskie Życie w Szaflarach”. Projekt zakładał przeprowadzenie teoretycznych i praktycznych zajęć z zakresu pozytywnego szkolenia psów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy współpracy z Pozytywnym Ośrodkiem Szkolenia Psów SalwDog oraz hodowlą Valarti z Zaskala zorganizowano 17 spotkań w których łącznie wzięło udział około 850 uczestników.

Pogram „Działaj Lokalnie” już ponad 16 lat wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego.

Przy okazji spotkania organizatorzy podsumowali także ostatnie 10 lat działalności stowarzyszenia oraz zaprezentowali projekty zrealizowane w tym czasie. Znalazł się wśród nich także projekt „Nowe inicjatywy – Nowe możliwości” realizowany wspólnie z GCKPiT w Szaflarach w 2016 roku.

fot.: Basia Wolański i Jakub Wojtyczek