Święto gwary góralskiej w Skrzypnem

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie
dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię,
niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”

Św. Jan Paweł II

Troska o zachowanie i pielęgnowanie podhalańskich tradycji sprawiła, że 27 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem już po raz dwudziesty ósmy zebrali się najlepsi gawędziarze i recytatorzy ze szkól w Gminie Szaflary.

To wielkie wydarzenie, którym był XXVIII Gminny Konkurs Recytatorsko Gawędziarski im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona, jak co roku, zgromadziło rzesze uczniów, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli lokalnych władz, poetów i twórców ludowych, sponsorów oraz tych wszystkich, którzy interesują się folklorem naszego regionu.

Zaszczycili nas swoją obecnością: Poseł na sejm RP Edward Siarka, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec, były Wicestarosta i nauczyciel szkoły w Skrzypnem Władysław Tylka, Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Wąsik, Wiceprzeodnicząca Rady Gminy Szaflary Joanna Palka, sołtys Skrzypnego Wojciech Piszczór, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu Tadeusz Watycha, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Szaflarach Iwona Gal, Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Bronisław Stoch, poprzedni dyrektorzy szkoły w Skrzypnem: Władysław Zachara, Maria Tylka i Henryk Chrobak, były skoczek narciarski i absolwent szkoły w Skrzypnem Łukasz Rutkowski.

Konkurs przebiegał w niesamowitej atmosferze zachwytu nad pięknem naszej gwary – mowy ojców. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, dlatego też jurorzy – znawcy i specjaliści z zakresu gwary podhalańskiej, z uznaniem odnieśli się do wszystkich występów, a wybór najlepszych recytatorów i gawędziarzy był z pewnością nie lada wyzwaniem. Podczas Konkursu mogliśmy nie tylko wsłuchać się w wiersze i gawędy góralskie, ale także zachwycić się muzyką góralską, strojem podhalańskim, rękodziełem ludowym, a także posmakować potraw charakteryzujących kuchnię naszego regionu.

Zmaganiom konkursowym towarzyszyły różne atrakcje. Przed gośćmi i uczestnikami wystąpiły niezawodne Skrzypnianki, grupa śpiewacza prowadzona przez Monikę Peciak. Przygrywała im Kapela w składzie: Łukasz Murzański, Stanisław Tylka-Wyroba i Krystian Hreśka.

Dzięki sponsorom i życzliwym ludziom, którzy zechcieli wesprzeć nasz konkurs, laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. Są to:

  • Wójt Gminy Szaflary – Rafał Szkaradziński
  • Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
  • Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach
  • Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Skrzypnem
  • Dorota i Józef Pawlikowscy z Maruszyny – produkcja obuwia
  • Andrzej Siekierka – projektant strojów góralskich
  • Joanna i Wojciech Mrugała – Przedsiębiorstwo budowlane Mrugas ze Skrzypnego
  • Wojciech Piszczór – sołtys wsi Skrzypne
  • Joanna Palka – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Szaflary
  • Zakład Masarski Majerczyk ze Skrzypnego
  • Władysław Zachara – były dyrektor SP Skrzypne
  • Maciej i Ewa Kwak – sklep góralski, sklep Gamma – Bańska Wyżna
  • Łukasz Rutkowski – były skoczek narciarski i absolwent SP Skrzypne
  • Katarzyna Rzadkosz – Kwiaciarnia U Kasi
  • Maria Radecka – Stroje Góralskie -Ludźmierz
  • Małgorzata Krauzowicz – Usługi Krawieckie – firma Cyronia ze Skrzypnego
  • Łukasz Rutkowski były skoczek narciarski ze Skrzypnego
  • Władysław Tylka – emerytowany nauczyciel SP Skrzypne i Prezes Związku Podhalan Oddział Skrzypne
  • Zofia Zapotoczna ze Skrzypnego
  • Helena i Jan Marusarz ze Skrzypnego
  • Ks. Adam Biłka – proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem
  • Lucyna Bafia – nauczycielka z SP Skrzypne
  • Helena Fąfrowicz – piekarnia Szaflary
  • Klaudia i Krystian Sikora – Pracownia Stolarsko-Artystyczna Synk ze Skrzypnego

W konkursie uczestniczyło 53 uczniów z 8 szkół podstawowych oraz 1 przedszkola z terenu Gminy Szaflary, którzy występowali w czterech grupach wiekowych i dwóch kategoriach: gawęda i recytacje.

Komisje w składzie:
Przewodnicząca: prof. nadzw. dr hab. Anna Mlekodaj
Członek: dr Roman Dzioboń
Członek: Wanda Szado-Kudasikowa
Przewodnicząca: Jadwiga Trebunia-Tutka
Członek: Anna Mrowca
Członek: Józefa Kolbrecka
przesłuchały w najmłodszej grupie wiekowej klas 0-I 15 uczniów: 8 recytatorów i 7 gawędziarzy oraz w grupie wiekowej II-III 12 uczniów: 6 recytatorów i 6 gawędziarzy.

Grupa wiekowa 0-I:
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce – ZUZANNA MIGIEL SP Skrzypne
II miejsce – KRZYSZTOF KRZEPTOWSKI SP Bańska Wyżna
III miejsce – MAGDALENA KIERNOZIAK SP Maruszyna Dolna
Wyróżnienie – NATALIA PAWLIKOWSKA SP Bańska Niżna
Wyróżnienie – MARIA TREBUNIA SP Szaflary

Klasyfikacja w kategorii gawęd:
I miejsce – MICHAŁ GĄSIOR SP Skrzypne
II miejsce – JAKUB KOPEĆ Gminne Przedszkole w Szaflarach
III miejsce – JAN BARTOSZEK SP Maruszyna Dolna
Wyróżnienie – MATEUSZ GAŁ Gminne Przedszkole w Szaflarach
Wyróżnienie – MICHAŁ RZEPA SP Bańska Niżna

Grupa wiekowa II-III
Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce – AMELIA SIKOŃ SP Skrzypne
II miejsce – BARBARA CISOŃ SP Bańska Niżna
III miejsce – EWELINA JARZĄBEK SP Bańska Wyżna
Wyróżnienie – JOANNA CHROBAK SP Bór
Wyróżnienie – MARCELINA JACHYMIAK SP Maruszyna Górna

Klasyfikacja w kategorii gawęd:
I miejsce – MARCIN STRZĘP SP Zaskale
II miejsce – EWELINA URBAŚ SP Bańska Wyżna
III miejsce – SZYMON STOPKA SP Szaflary
Wyróżnienie – WIKTOR MILANIAK SP Bór
Wyróżnienie – RAFAŁ BABIARZ SP Bańska Niżna

W grupie wiekowej klas IV-VI szkoły podstawowej przesłuchano 15 uczestników: 9 recytatorów i 6 gawędziarzy.

Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce – MARTYNA GAŁ SP Skrzypne
II miejsce – SZYMON RYCHTARCZYK SP Maruszyna Górna
III miejsce – JULIA WYROBA SP Bańska Niżna
Wyróżnienie – ANNA BARTOSZEK SP Maruszyna Dolna

Klasyfikacja w kategorii gawęd:
I miejsce – KACPER SIEŃKO SP Bańska Wyżna
II miejsce – DANIEL KARWACZKA SP Maruszyna Dolna
III miejsce – KACPER REPA SP Maruszyna Górna
Wyróżnienie – MAŁGORZATA STOPKA SP Skrzypne

W grupie klasa VII-VIII SP komisja przesłuchała łącznie 11 uczniów: 5 recytatorów i 6 gawędziarzy.

Klasyfikacja w kategorii recytacji:
I miejsce – ALICJA ZAPOTOCZNA SP Skrzypne
II miejsce – STANISŁAW NAWALANIEC SP Maruszyna Dolna
III miejsce – ALICJA SZOSTAK SP Bańska Wyżna
Wyróżnienie – KAROLINA BARTOSZEK SP Maruszyna Górna

Klasyfikacja w kategorii gawęd:
I miejsce – BARTŁOMIEJ STOPKA SP Szaflary
II miejsce – IZABELA SZELIGA SP Skrzypne
III miejsce – IZBELA REPA SP Maruszyna Górna
Wyróżnienie – KAMILA JARZĄBEK SP Bór

Ponadto każdy uczestnik konkursu zdobywał punkty dla swojej szkoły zgodnie z zasadą: za każde I miejsce – 4 punkty, za II miejsce – 3 punkty, za III miejsce – 2 punkty, a za każde wyróżnienie po 1 punkcie. W ten sposób w klasyfikacji ogólnej:

I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Skrzypnem uzyskując 24 punkty
II miejsce Szkoła Podstawowa w Bańskiej Wyżnej uzyskując 14 punktów
III miejsce Szkoła Podstawowa w Maruszynie Dolnej uzyskując 11 punktów
IV miejsce SP Maruszyna Górna
V miejsce SP Bańska Niżna
VI miejsce SP Szaflary
VII miejsce SP Zaskale i Gminne Przedszkole w Szaflarach
VIII miejsce SP Bór

Nagrodą dla szkoły, która uzyskała największą ilość punktów była Statuetka Dyrektora Szkoły Podstawowej w Skrzypnem, zdobyli ją po raz kolejny organizatorzy, którzy przekazali swoją nagrodę dla zdobywców drugiego miejsca – Szkoły Podstawowej w Bańskiej Wyżnej.

Zdobywcy I miejsca z grupy I i II tj. klasy 0-I oraz klas II-III SP oraz zdobywcy I i II miejsca z klas IV-VI oraz VII SP i VIII SP kwalifikują się do XLIV Finału Przeglądu, który odbędzie się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Białym Dunajcu w dniu 23.01.2020 r. (czwartek) o godz. 9.30.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują znamienitym gościom za przybycie, zaś sponsorom za pomoc w organizacji tego wspaniałego święta.

Na wielkie uznanie zasługuje praca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Skrzypnem, zaangażowanie nauczycieli, uczniów i pracowników obsługi, bez ich wsparcia i pomocy to przedsięwzięcie nie miałoby odpowiedniego wymiaru.

Organizatorzy Gminnego Konkursu Recytatorsko-Gawędziarskiego im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona w Skrzypnem

Pełna galeria zdjęć dostępna jest na Facebooku