Pięć lat GCKPiT w Szaflarach!

31 sierpnia mija pięć lat od powstania Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Szaflarach. Był to z pewnością bardzo intensywny czas dla każdego z nas. Ponad 300 różnych wydarzeń: koncertów, warsztatów, wyjazdów, konkursów, projektów, imprez plenerowych… Naprawdę się działo!
Obecnie Centrum zatrudnia dyrektora oraz dwóch animatorów kultury pracujących łącznie w wymiarze 3 etatów oraz 14 instruktorów, którzy prowadzą m.in. próby zespołów regionalnych, zajęcia nauki gry na instrumentach tradycyjnych jak skrzypce, basy, zajęcia nauki gry na gitarze, naukę śpiewu, zajęcia cheerleading’u oraz zajęcia plastyczne, a także próby Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Z inicjatywy instruktorów dwójki naszych instruktorów w 2019 roku powstał także Gminny Młodzieżowy Zespół Regionalny, działający pod Gminnym Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach i zrzeszający starszą młodzież oraz dorosłych mieszkańców gminy. Zajęcia te, wpisały się na stałe do naszego kalendarza i trwają nieprzerwanie, przez każdy kolejny rok szkolny.

Dodatkowe warsztaty i zajęcia, organizowane przez 5 lat naszej działalności były przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych. Szereg organizowanych spotkań o różnej tematyce, miał za zadanie pomóc rozwinąć nowe umiejętności i techniki plastyczne wśród mieszkańców naszej gminy oraz rozbudzić w nich nowe zainteresowania i pasje. Spotkań tych było prawie 20! Były to m.in. warsztaty plastyczne tematyczne (bożonarodzeniowe, wielkanocne i niepodległościowe), warsztaty fotograficzne, zajęcia sportowe, kulinarne czy robotyki. Wysoka frekwencja na organizowanych przez nas zajęciach tylko napędza nas do dalszego działania i wdrażania nowych pomysłów!

Aby wzbudzić w Was odrobinę ducha rywalizacji, organizujemy konkursy, dla młodszych i starszych uczestników.
Dzieci i młodzież szkolna muszą się w nich wykazać głównie pomysłowością i zdolnościami plastycznymi, jak również pracą w grupie. Chętnie też współpracujemy ze szkołami, przy organizacji ich własnych pomysłów i konkursów, oraz przy pracy w komisjach Was oceniających. Możecie nam wierzyć lub nie, ale sprawiedliwa ocena Waszych prac to często twardy orzech do gryzienia, jak przykładowo w konkursie „Bajkowa choinka”. Wasza wyobraźnia bowiem nie zna granic! Współorganizujemy także wydarzenia i konkursy promujące nasz folklor i pozwalające naszym wychowankom na zaprezentowanie zdobytych na zajęciach zespołów góralskich umiejętności. Mamy tu na myśli Szaflarzańską Watrę z Gminnym Przeglądem Zespołów Regionalnych oraz Gminny Przegląd Jasełek i Grup Kolędniczych, jak również wiele innych wydarzeń i konkursów.
Dorośli mieszkańcy naszej gminy co roku rywalizują w konkursie „Ogrody Gminy Szaflary”, zainicjowanym przed kilkoma laty przez Urząd Gminy Szaflary, a który teraz wspólnie z nimi przeprowadzamy. Co roku z radością wyczekujemy dnia oględzin, aby móc podziwiać Wasze wspaniałe ogrody, …i co nieco podpatrzeć ☺

Nasze Centrum to także lubiane przez Was i przez Nas☺ wycieczki! Tradycją już stał się fakt, że w nagrodę dla uczestników konkursu plastyczno-ekologicznego „Surowce Wtórne”, który w tym roku doczekał się już czwartej edycji, jest zawsze wyjazd edukacyjny. Odwiedziliśmy już razem z Wami: Kraków a w nim Muzeum Lotnictwa i Ogród Doświadczeń, Park Miniatur w Inwałdzie, Warszawę, i tam Centrum Nauki Kopernik, Spływ Przełomem Dunajca, Szczawnicę czy Niedzicę. Staramy się w miarę możliwości , nie zapominać także o dorosłej części naszych mieszkańców. I tak, udało nam się zorganizować trzy wyjazdy na spektakle teatralne: w Kinie Kijów w Krakowie, w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, czy w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Organizacje wyjazdów dla Was to zawsze dla nas ogromna przyjemność ale i nie lada wyzwanie! Chcemy bowiem, zawsze sprostać Waszym oczekiwaniom, a uśmiechnięte Wasze twarze po każdym wyjeździe to dla Nas najlepsza nagroda.

Wydajemy również kwartalnik Serce Podhala – bezpłatne pismo, w którym mieszkańcy mogą odnaleźć informacje lokalne i ogłoszenia, a także wiadomości na temat wszelkich wydarzeń kulturalnych i artystycznych odbywających się na naszym terenie.
GCKPiT jest otwarte na wszelkie inicjatywy wypływające nie tylko od mieszkańców gminy czy lokalnych instytucji, ale również na propozycje współpracy płynące z zewnątrz.

Działalność GCKPiT w Szaflarach to nie tylko imprezy, warsztaty czy wyjazdy. Zajmujemy się także promocją naszego regionu, jego walorów turystycznych i krajobrazowych współpracując przy tym z przedsiębiorcami, stowarzyszeniami i lokalną społecznością. Ofertę turystyczną naszej gminy prezentowaliśmy m.in. na Małopolskiej Giełdzie Agroturystycznej w Krakowie, targach AGROTRAVEL w Kielcach czy targach Atrakcje Regionów w Chorzowie. Współpracowaliśmy także m.in. z Programem 1 Polskiego Radia, Telewizją Polską czy Telewizją Silesia przy kręceniu materiałów promujących nasz region wśród turystów z innych części Polski. Wszystkie relacje możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube oraz na stronie internetowej Centrum.
Serce Podhala promujemy także w folderach promocyjny i czasopismach podróżniczych takich jak: Magazyn „Świat Podróże Kultura”, wydawanym nakładzie 44 000 egzemplarzy i dystrybuowanym na największych lotniskach w Polsce, czy „Tatra Premium Magazine”, wydawanym w nakładzie 15 000 egzemplarzy, dostępnym na terenie całej Polski, w najbardziej ekskluzywnych hotelach oraz firmach.

Większość z Was zna nas jednak głównie z imprez plenerowych i sportowych. Staramy się być z Wami zawsze kiedy tylko mamy taką możliwość, i kiedy tego od nas oczekujecie. Nie raz zdarzyło nam się usłyszeć: „Panie to można spotkać na każdej imprezie!” Nie straszny nam deszcz, mróz ani upalne słońce – gdzie trzeba, tam jesteśmy. Towarzyszymy Wam, z naszym obiektywem, na ważnych dla Was wydarzeniach i zawsze chętnie pomagamy w sprawach organizacyjnych. Cóż, nie będziemy ukrywać, że co jak co ale na organizowaniu imprez to My się znamy, i zawsze chętnie bierzemy w nich udział ☺ Co roku jesteśmy obecni podczas wyścigów kolarskich, których trasa biegnie przez naszą gminę, by wspólnie z Wami kibicować najlepszym. Współorganizujemy także wydarzenia i zawody sportowe dla naszych mieszkańców – tych młodszych i tych starszych.

Planując i organizując imprezy plenerowe czy koncerty muzyczne staramy się zwracać uwagę na wszystkie aspekty i odpowiadać na Wasze oczekiwania. Zespoły regionalne działające przy GCKPiT w Szaflarach oraz uczestnicy warsztatów śpiewu i gry na różnego rodzaju instrumentach chętnie uczestniczą w festynach i imprezach na terenie naszej gminy, jak również w imprezach o randze wojewódzkiej czy ogólnopolskiej, umilając tym samym czas obecnym podczas wydarzenia. Czas na odrobinę rywalizacji znajdzie się i tutaj! Na znanej już wszystkim Wam, Majówce w Sercu Podhala, dzieci i ich rodzice, mierzą się z różnymi dyscyplinami, takimi jak koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy czy skoki na skakance. Organizowany jest także, od pierwszej Majówki, Turniej sołecki, gdzie tym razem role się odwracają i to dzieci obserwują swoich rodziców, a często nawet dziadków w walce o najwyższy stopień podium! Emocji nie brakuje! Najważniejsza jest jednak dobra zabawa.
Staramy się aby nasze wydarzenia plenerowe przyciągały nie tylko mieszkańców naszej gminy ale także wychodziły poza granice powiatu czy województwa. Sporym sukcesem była dla nas organizacja w 2019 roku, konkursu pn. „Kulinarne Potyczki Kół Gospodyń Wiejskich”, w którym udział wzięło 17 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu nowotarskiego. Konkurs ten będzie z pewnością kontynuowany.
Niestety panująca obecnie sytuacja w kraju, nie pozwoliła nam na organizację wielu z zaplanowanych na ten rok wydarzeń. Mamy jednak nadzieję, że wszystko wróci do normy i spotkamy się z Wami już niedługo na kolejnych imprezach!

Wiele wydarzeń udało się zrealizować głównie dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym w ramach realizacji różnych projektów dotacyjnych. Bardzo często działania te, były realizowane przy współpracy ze stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na terenie naszej gminy. W ciągu ostatnich 5 lat udało nam się wspólnie pozyskać prawie pół miliona złotych! Wakacyjne zajęcia dla dzieci i rodziców „Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci” „Spotkania filmowe w Gminie Szaflary” „Nowe inicjatywy – Nowe Możliwości”, „Kultura romska w Szaflarach”, „Akademia Małego Kucharza”, „Z Ekologią za Pan brat”, czy wreszcie tak lubiane i co roku wyczekiwane „Już Pływam” i „Jeżdżę z głową”! To wszystko było możliwie dzięki pozyskanym dodatkowym środkom, ale przede wszystkim dzięki Wam! Zawsze chętnym do uczestniczenia w naszych zajęciach i wydarzeniach! Bardzo często nowe inicjatywy spotykają z dużą aprobatą z Waszej strony, i dzięki temu niektóre z nich stają się cykliczne. W tym roku po raz drugi prowadziliśmy zajęcia w ramach akcji „Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci” oraz organizowaliśmy „Filmowe piątki w Sercu Podhala”.

Nie sposób w jednym tekście wymienić wszystkiego co wydarzyło się przez ostatnie 5 lat, a było tego sporo. Staramy się i będziemy starać, aby w pełni zasługiwać na miano „nowoczesnego domu kultury”, aby nasze przedsięwzięcia docierały do jak największej liczby osób i były interesujące dla wszystkich, a przede wszystkim, aby oferta Gminnego Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Szaflarach nieustannie była poszerzana.

Dziękujemy Wam za tak wiele niezwykłych wspomnień i chwil radości. Działo się i dziać będzie się jeszcze więcej!
Zapraszamy do obserwowania dalszych kroków GCKPiT na stronie internetowej www.gckpit.szaflary.pl, naszym profilu facebookowym oraz na kanale YouTube.

Ekipa GCKPiT